Andy De Emmony: Obscenita – Příběh Mary Whitehouseové
aneb Když BBC natáčí film o BBC
Velmi zajímavý film o velmi zajímavé osobě. Jsou šedesátá léta, éra převratných společenských a kulturních změn, svoboda projevu, uvolňování morálky – to všechno znamenalo pro Velkou Británii nadšení a vlnu uznání. Ne tak pro jednu ženu, učitelku Mary Whitehouseovou. Rázná paní se rozhodne jednat a zakládá petiční hnutí Kampaň za očistu TV, jejímž terčem se stává televize BBC. Mimochodem, snímek natočila právě BBC.
Protagonistka čelí od počátku odmítání a zesměšňování, to ji ale samozřejmě nezastaví. Filmový portrét proslulé bojovnice proti obscenitě. I když jej někteří považují za nudný, pro mě to byla příjemná komedie se skvělým hereckým výkonem Julie Walters.
Angličanka Mary Whitehouseová (1910–2001) byla zakladatelkou Národní asociace diváků a posluchačů (National Viewers‘ and Listeners‘ Association), za svého života patřila k výrazným osobnostem, které to nemívají v životě snadné, a ona to taky snadné neměla. Svými odpůrci byla vnímána jako fanatička a zesměšňována pro své přesvědčení o mravnosti, pro kterou bojovala hlavně kvůli mladým lidem, kteří se tak jednoduše nechali stáhnout názorem médií. Tuto ženu znali všichni a její životní příběh je s jistou nadsázkou příběhem poválečné proměny britské společnosti a kultury a její osoba pak ikonou ostrovní diskuse o morálních standardech mediálního obsahu.
Debora Macíková